Knud Larsen (f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922)
En dreng sopper i vandkanten. Sign. Knud L. 1916. Olie på lærred. 46×65.
“Weilbachs dansk Kunstnerleksikon”, 1996, bind 5, s. 30 omtaler Knud Larsens malerkunst: “Fremhæves må de jyske landskaber. Her finder vi spor af både Hans Smidth og Vilh. Kyhns farveholdning, mens man i genrebillederne, som f.eks. ”Børnene binder kranse“, hvor han benytter lysere farver og et næsten impressionistisk lys, mærker både P. S. Krøyers og Theodor Philipsens betydning for ham”. Det gælder også for nærværende maleri, hvor især indflydelsen fra P. S. Krøyer (1851–1909) gør sig gældende.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. november 2023