2437/​519

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Cirkulært spisebord af Cuba mahogni med massiv top, inkl. fire tillægsplader. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, med etiket herfra. H. 75. Diam./L. 125/365. (5)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Hak, hvide pletter, slitage og ujævnt falmet på top.

Moderne kunst og design, 10. september 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK