2010/​61 Nicolaas Riegen: Hollandske fiskerfartøjer ved en havneby. Sign. N. Riegen. Olie på lærred. 42×58.

Be­skriv­el­se

Hollandske fiskerfartøjer ved en havneby. Sign. N. Riegen. Olie på lærred. 42×58.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 381, 1953, nr. 138.

Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Reparation og retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger ved kant. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Kunstner

Nicolaas Riegen (f. Amsterdam 1827, d. sst. 1889)

Vur­dering

12.000–15.000 kr.

Hammerslag

8.500 kr.

8.500 kr.
8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.