Nicolaas Riegen (f. Amsterdam 1827, d. sst. 1889)
Hollandske fiskerfartøjer ved en havneby. Sign. N. Riegen. Olie på lærred. 42×58.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 381, 1953, nr. 138.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Reparation og retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger ved kant. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020