Jens Juel og værksted, ca. 1790 (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)
Portræt af Jacob August Maribo (1783–1858) som barn stående ved et bord, hvorpå en mekanisk trommeslager. På gulvet en tromme. Han skiftede omkring 1819 navn til “Stenfeldt” p.g.a. Jødefejden. Olie på lærred. 100×77. Empireramme.
J. A. Stenfeldt var borgmester, juridisk forfatter og politiker. Tog juridisk embedseksamen 1803, blev auditør i hæren med tjeneste i København, Kiel og Helsingør. I 1809 udgav han “Haandbog i den militaire Lovkyndighed”. I 1813 byfoged og politimester i Helsingør. Senere borgmester og auktionsdirektør i Helsingør, en stilling han besad til 1848. Han var en populær borgmester, der arbejdede for at Helsingør skulle komme på fode igen efter krigen mod England.
Proveniens: Altid i den portrætterede families eje.
Retoucheringer. Talrige fine krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Nogle afskalninger, mest under rammekanten.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. april 2020
12 bud