Foto endnu ikke klar
888/​537

Svavar Gudnason (f. Hornafjord 1909, d. Reykjavik 1988)

“Myllan” (Møllen), 1942. Usign. Olie på lærred. Bemalet recto et verso. 63×81.

Litteratur: Halldór Laxness: “Svavar Guðnason - Vor Tids Kunst 67”, København 1968, geng. s. 49 (bogen medfølger). Udstillet: “Corner- og Høstudstillingen”, Den frie Udstilling, København 1942, kat. 88, gengivet i kataloget, hér betitlet “Landskabsbillede” (kataloget medfølger). Udstillet: “Svavar Guðnason”, Kunstforeningen, København 1960, kat. nr. 9 (stemplet på blindrammen). Udstillet: “Yfirlitssýning Svavars Guðnasonnar” (Retrospektiv udstilling), Listasafn Íslands, Reykjavík 1990, kat. nr. 18. Proveniens: Fru Ellen Olsen, Aalborg. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 24. september 2019

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK