1927/544
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Et par armstole af sortlakeret træ, sæder med flettet papirgarn. Model PP 66. Udført hos PP Møbler. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Begge stole med reparerede brud på ryg. Nyere lakering og flet.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019
Vurdering
Hammerslag