Tetsumi Kudo (f. Japan 1935, d. Tokyo 1990, virksom i Frankrig)
Fuglebur med snegle-figurer, elektriske komponenter og liljekonval i plast, 1975–76. Sign. Tetsumi Kudo. H. 13,5. B. 7. D. 7.
Proveniens: Købt af nuværende ejers forældre hos Kunsthandler Svend Hansen, Jysk Kunst Galerie, København. 1976.
I september 1976 deltog Tetsumi Kudo i Svend Hansens udstilling “Dødsspringet” på Charlottenborg i København sammen med kunstnere som Nam June Paik, Daniel Spoerri, Erik Dietmann, Ben Vautier m.fl. Udstillingskataloget rummer en række tekster af kunstneren: “About machine”, “Between cage and computer painting”, “About cage” og “Entretien avec Kudo”, hvor kunstneren interviewer sig selv. På udstillingen vistes en serie bure af Kudo og det udbudte værk er formentlig ét af dem.
Malerier og skulpturer, 7. marts 2017