Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
Stor skål af stentøj dekoreret med grå glasur med blå og mosgrønne elementer. Sign. Gutte. Unik. H. 11,3–12. Diam. max. 32.
Yderside med nogle mærker antageliget hidrørende fra tusch. Nogle mindre overfladeridser. Skævhed hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 4. august 2020