1947/​554

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“PP 524”. Dækstol af eg, sæde og ryg udspændt med flagline, løs nakkehynde betrukket med kanvas, justérbar ryg med matforkromet metalbøjle. Formgivet 1958. Udført og mærket hos PP Møbler, nr. 28/30, 2005.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Lammeskind medfølger.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag