Samling messing, bestående af kridthus L. 6,5 cm, tre div. låg, drevede og ciselerede Diam. 14–19 cm, stjertpotte Diam. 9 cm, to div. æsker, den ene monteret med mønt, Frederik IV L. 13 og 7 cm, samt bordklokke. 18.-19. årh. (8)
Proveniens: Birgit og Bent Wolstrups Samling
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia (udskudt), 28. september 2017