899/​13

C. W. Eckersberg, efter ca. 1830

“En del af Via Sacra”. Usigneret. Olie på lærred. 27×31.

Originalen fra 1814 blev solgt på C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1853 nr. 20 med titlen “Antonius og Faustinas templet ved Forum Romanum, længere tilbage ses tårnet på Capitolium” (denne på Ny Carlsberg Glyptotek inv. nr. MIN 2611).

Julie Eckersberg, “Optegnelser om hendes Fader C. W. Eckersberg”, 1917 fortæller om hjemmet på Charlottenborg og beskriver de forskellige rum herunder “den gule stue”, som var den fine stue med lyse søgrønne vægge, mahognimøbler med gult silkebetræk og elegant ophængte gardiner. På væggene hang mere en 30 af Eckercbergs romerske prospekter. Her havde hans elever haft mulighed for at kopiere mesteren. Originalen til nærværende maleri samt kat. nr. 12 stammer begge fra Eckersbergs dødsbo.

Eckersberg havde mange elever og det er ikke muligt at finde frem til, hvem der har malt dette fine romerske prospekt.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK