Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)
“Mønster nr. 10”. Bestiksæt af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Vægt eksklusive dele med stål 2888 g. (73)
Bestående af: 12 middagsknive, 11 middagsgafler, 12 middagsskeer, 1 frokostkniv, 1 frokostgaffel, 8 dessertskeer, 1 fiskegaffel, 12 frugtknive, 10 kagegafler, 1 teske, 1 serveringsske med ovalt laf L. 21,5., 1 serveringsske med ovalt tilspidsende laf L. 21,5., 1 serveringsspade med kantet laf L. 17,5., 1 lille serveringsspade med tilspidsende laft L. 13,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle knives hule skafter med mindre buler. Enkelte knive med lille mellemrum mellem sølvskaft og stålblad. Enkelte middagsgafler med bøjede spidser og øverste del med overfladiske slibemærker - sidstnævnte antageligt forårsaget af rengøring med hård svamp.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
25 bud