Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. Fire dele køkkentøj af kobber med hanke af stål. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (4)
Bestående af: 1 stegepande Diam. 26,5., 1 lille sauterpande Diam. 20., 1 stor sauterpande med låg Diam. 21., 1 gryde med låg Diam. 17.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Låg med buler.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
44 bud