Johannes Andersen (f. 1903, d. 1991, Møbeldesigner)
Skænk af palisander, front med fire skuffer og fire låger. Indvendigt med hylder og udtræksbakker. Model 160. Formgivet 1964. Udført hos Bernhard Pedersen & Søn. H. 86. B. 234. D. 55.
Model præsenteret på Fabrikantforeningens 16. Møbelmesse i Fredericia 1965. Litteratur: Katalog fra udstillingen, s. 109.
Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Nogle finérskader. Malerpletter. Delvist falmet.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024