2125/979
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“BM 61”. Sæt på seks spisebordsstole af eg. Sæde og ryg med sjeneflet. Formgivet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Søn. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Sjeneflet med defekter.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud