1607/764
Niels Helledie (f. Sopmos Torslev Sogn 1927, d. Skagen 2022)
Kristusfigur. Usigneret. Væghængt relief af delvist bemalet stentøj. H. 22. D. 13,5.
Enkelte krakeleringer relateret til fremstillingsprocessen.
Moderne kunst og design, 16. februar 2016
Vurdering
Hammerslag