2108/993
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/4”. Pendel med bajonetfatningshus af bruneret messing. Skærmsæt af gul opalglas og bundskål af matglas. Stemplet P.H.-4. og Patented. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne.
Alders- og brugsslitage. Overskærm med gennemgående revne. Mellemskærm med mindre afslag på nederste kant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud