2118/947
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
Høj barstol med cylinderformet trådstel af metal. Sæde betrukket med blå uld. Model 250 S. Udført hos x-design. H. 82.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og rust. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud