1626/673
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 40”. Tre-personers sofa og lænestol med stel af eg, armlæn og løse epeda hynder i sæde og ryg betrukket med grøn uld. Tegnet 1970. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. L. 217. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Betræk falmet, smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag