1626/​673

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 40”. Tre-personers sofa og lænestol med stel af eg, armlæn og løse epeda hynder i sæde og ryg betrukket med grøn uld. Tegnet 1970. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. L. 217. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Betræk falmet, smuds og pletter.

Moderne kunst og design, 28. juni 2016

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK