866/​242

Queen Anne spejl af forgyldt træ, portalformet gennembrudt top, ramme udskåret med ornamentik, 'verre eglomisé' glas bort dekoreret med forgyldt ornamentik og imiteret skildpaddeskjold. 18. årh.s begyndelse. H. 124. B. 58.

Spejlet er stilmæssigt fransk fra den sene Louis XIV og Régence periode - denne type blev også produceret i England af de franske eksil Huguenotter fra circa 1700. Et tidligt eksempel på denne model af Thomas Pelletier med et lignende verre eglomisé bort på Victoria & Albert Museum, London. Illustreret i H. Schiffer, The Mirror Book, 1983, s. 47, fig. 73 og 74.

Møbler, varia & tæpper, 21. september 2016

Vur­dering

60.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK