1339/​1591

Kinesisk spejl af patineret bronze, dekoreret med figurer og vogne trukket af drage i relief. Tang stil. Qing. Diam. 23 cm. Vægt 2230 gr.

Proveniens: Telegrafbestyrer og kunstsamler Sophus Black (1882–1960). Boede og arbejdede i perioden 1902–31 i Kina, hvor han erhvervede sin store samling af kinesiske antikviteter.

Fremstår med alders- og brugsslitage. På bagside mærket 98 eller 86.

Varia, 26. september 2013

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK