Hans Adolf Hjorth (f. Bornholm 1878, d. 1966)
Vase af stentøj dekoreret med grøn glasur med rød-violette, okkerbrune og brunsorte elementer. Sign. monogram. Udført og sign. hos Lauritz Hjorth, Bornholm, 14/10. Forsynet med sølvmontering i form af tang og muslinger. Udført og stemplet hos A. Michelsen anno 1919. Unik. H. 21,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Undersiden af fodrand med inskription: “Med tak for elskværdigt Krigsfange Samarbejde 17 November 1919”.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
23 bud