2044/​676

Hans Adolf Hjorth (f. Bornholm 1878, d. 1966)

A. Michelsen

Vase af stentøj dekoreret med grøn glasur med rød-violette, okkerbrune og brunsorte elementer. Sign. monogram. Udført og sign. hos Lauritz Hjorth, Bornholm, 14/10. Forsynet med sølvmontering i form af tang og muslinger. Udført og stemplet hos A. Michelsen anno 1919. Unik. H. 21,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Undersiden af fodrand med inskription: “Med tak for elskværdigt Krigsfange Samarbejde 17 November 1919”.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

12.000–15.000 kr.

Hammerslag

20.000 kr.

23 bud

20.000 kr.
19.500 kr.
(Autobud) 19.000 kr.
18.500 kr.
(Autobud) 18.000 kr.
17.500 kr.
17.000 kr.
16.500 kr.
(Autobud) 16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
15.000 kr.
(Autobud) 14.500 kr.
14.000 kr.
(Autobud) 13.500 kr.
13.000 kr.
12.500 kr.
(Autobud) 12.000 kr.
12.000 kr.
(Autobud) 10.000 kr.
9.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.