2044/​676

Hans Adolf Hjorth (f. Bornholm 1878, d. 1966)

A. Michelsen

Vase af stentøj dekoreret med grøn glasur med rød-violette, okkerbrune og brunsorte elementer. Sign. monogram. Udført og sign. hos Lauritz Hjorth, Bornholm, 14/10. Forsynet med sølvmontering i form af tang og muslinger. Udført og stemplet hos A. Michelsen anno 1919. Unik. H. 21,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Undersiden af fodrand med inskription: “Med tak for elskværdigt Krigsfange Samarbejde 17 November 1919”.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK

23 bud

20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK