1649/​8609

Russisk Skt. Anna orden, 1894–1899, 3. grad. Russisk korsvedhæng af 14 kt. guld prydet med emalje. Lødighedsstemplet “56”. Vægt ca. 8,5 gr. Diam. 3,4. L. inkl. øsken 4. Kæde af 14 kt. guld medfølger, ikke russisk. Vægt ca. 12,5 gr. L. 42 cm. (2) .

Original æske mærket med kyrilliske bogstaver “Skt. Anna ordenen af 3. grad” medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Emaljeportræt med revner og minimalt afslag. Æske med kraftigt slid.

Russisk auktion, 5. december 2016

Mønter ▸ Udland ▸ Rusland

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

15 bud

7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK