1649/8609
Russisk Skt. Anna orden, 1894–1899, 3. grad. Russisk korsvedhæng af 14 kt. guld prydet med emalje. Lødighedsstemplet “56”. Vægt ca. 8,5 gr. Diam. 3,4. L. inkl. øsken 4. Kæde af 14 kt. guld medfølger, ikke russisk. Vægt ca. 12,5 gr. L. 42 cm. (2) .
Original æske mærket med kyrilliske bogstaver “Skt. Anna ordenen af 3. grad” medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Emaljeportræt med revner og minimalt afslag. Æske med kraftigt slid.
Russisk auktion, 5. december 2016
Vurdering
Hammerslag
15 bud