1921/127
Dansk akademielev, 19. årh.
Stående mandlig møgenmodel. Sign. Kl. N. 12, samt på bagsiden Januar Kvartal 1880. Kul på papir. Bladstørrelse 67×46. Uindrammet.
Stemplet: Fremlagt i Skoleraadet, 17/3 80.
Håndteringsmærker, herunder mindre folder samt ombukkede hjørner.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019
Vurdering
Hammerslag