825/​210

Oscar Björck (f. Stockholm 1860, d. sst. 1929)

Erhvervet af Skagen Museum i 2011.

Udsigt mod Skagens fyr. Sign. Oscar Björck og med dedikation: Till Calle Möller. Olie på lærred. 35×51.

Carl Möller (1857–1933) var en kendt svensk arkitekt og god ven af Oscar Björck.

Malerier, 29. november 2011

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK