2442/504
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 31”. Lænestol med stel af matforkromet stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret originalt patineret naturskind. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen, 1983.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og slitage.
Vurdering