Palle Suenson (f. 1904, d. 1986)
Sæt på syv Windsorstole af bøg og elm. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne. (7)
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri 1946, på annoncesider.
Omfattende slitage, herunder ridser, mærker, hak, revner og adskillige reparationer. En sprosse mangler. Synlig ældre lim ved samlinger. “Schæffergården” ridset ind på undersiden af sæder. Otte hynder betrukket med blå uld medfølger. Pletter, smuds og defekter.
Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024
28 bud