915/​62

Erik Pauelsen (f. Bygom 1749, d. København 1790)

Portræt af skuespillerinden Christiane Perbøl, f. Schultz (1759–1811), gift med konferensråd Niels Perbøl (1742–1824), iført hvid kjole med blå bånd og lyserød rose i håret, siddende med vifte ved et bord med en kurv med blomster. Sign. E. Paulsen Pinx 1787. Olie på lærred. 78×63. Louis XVI ramme.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 441, 1982 nr. 222, afb. frontispice. Bruun Rasmussen auktion 446, 1983 nr. 38, afb.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK