Kinesisk eksport smykkeæske og håndspejl af sølv, drevede med drager jagende den brændende perle og skyformationer, spejlets greb liglede udformet som to drager og perle, Diam. 13,5 cm. Rektangulær smykkeæske, indvendig forgyldt L. 15 cm. Vægt æske 223 gr. Luen Wo, Shanghai, 19. årh.s slutning. (2)
Proveniens: Direktør Emanuel Kinch, tidligere partner med H. N. Andersen, ØK, i de tidlige 1890'erne, og nedarvet i familien.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 2. juni 2017