Poul Cadovius (f. 1911, d. 2011)
“System CADO”. Vægreol af eg bestående af ti hylder, en tidsskrifthylde, to skabe med skydelåger, et grammofonskab med to døre, fire vægpaneler samt 22 hyldebærere. Udført hos Cado. Hylder B. 80. D. 22. Tidsskrifthylde H. 35. B. 80. Tre bundskabe H. 51. B. 80. D. 46. Vægskab med skriveklap bakker og rum H. 42. B. 80. D. 38. Vægpaneler H. 240. B. 80. (19)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Delvist falmet. Det ene vægpanel skråt afskåret i top. Nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019