2138/​57

Lille lyreformet bordur af forgyldt bronze, hvid skive med romertal, værk med ankergang, bagkasse bl.a. mærket Locle, 15 Jewels, oval base af rodtræ. 19. årh. H. 22 cm.

Uret går ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Uret fremstår let skævt. Skive med kantafslag ved kl. 12. Nøgle medfølger ikke.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
750 DKK