2138/57
Lille lyreformet bordur af forgyldt bronze, hvid skive med romertal, værk med ankergang, bagkasse bl.a. mærket Locle, 15 Jewels, oval base af rodtræ. 19. årh. H. 22 cm.
Uret går ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Uret fremstår let skævt. Skive med kantafslag ved kl. 12. Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag