Dansk guldaldermaler, 19. årh.
Tre samtalende kvinder. Usigneret. Dateret Neapel d. 20. Juni 1833. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 10×10.
Tegningen er udført efter en væg freskoen “Conversazione di donne” fra Herculaneum, i dag på det nationale arkæologiske museum i Napoli (Museo Archeologico Nazionale).
Bruun Rasmussens kommende auktion 903 nr. 11 er Christens Købkes kopi efter samme vægfresko, udført under hans ophold i Napoli i 1839–40.
Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021