2138/​390

Dansk guldaldermaler, 19. årh.

Tre samtalende kvinder. Usigneret. Dateret Neapel d. 20. Juni 1833. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 10×10.

Tegningen er udført efter en væg freskoen “Conversazione di donne” fra Herculaneum, i dag på det nationale arkæologiske museum i Napoli (Museo Archeologico Nazionale).

Bruun Rasmussens kommende auktion 903 nr. 11 er Christens Købkes kopi efter samme vægfresko, udført under hans ophold i Napoli i 1839–40.

Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

1.200–1.500 DKK

Hammerslag

700 DKK

(Autobud) 700 DKK
650 DKK
500 DKK