2119/745
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor lågkrukke og en vase af lertøj. Dekoreret med horndekorerede glasurer i blåt, grønt og brunt. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. hhv. 33 og 35. (2)
Lågkrukke med større afslag på inderrand. Alders- og brugspatina. Enkelte mindre afslag og glasurafskalninger.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud