2148/998
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“VP Globe 40”. Loftslampe med skærme af akryl, indvendigt med hvide skærme. Formgivet 1969. Udført hos Verpan. Diam. 40.
Litteratur: Verner Panton, “The Collected Works”, Vitra Design Museum, 2000, s. 290.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Løs samling på midten. Revner på top.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud