899/​1418

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

Tidlig skål af klart glas mundblæst i træform. Sign. Alvar Aalto, Karhula. Udført 1937–49 hos Karhula, Finland. H. 8,2. B. 28. L. 37,3.

Proveniens: Skålen har tilhørt interørdesigner Marlaine Perrochet, der arbejdede for Aalto i forbindelse med byggeriet af Maison Louis Carré (1959). Nærværende skål er erhvervet i dén pågældende periode.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 10. december 2020

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

52.000 DKK