Dåbskande, Empire themaskine og krus med aftageligt låg, lågknop i form af delfin. 19. årh. H. 17–34. (3)
Proveniens: Ifølge oplysninger fra sælger, har dåbskanden tidligere tilhørt Malling Kirke.
Kande med reparation ved tud og fodrand, perforeret ved hals. Krus med reparation ved lågknop, denne antageligt ikke original, aflejringer indvendig. Fremstår med alders- og brugsslitage, inklusiv buler, ridser og mærker.
Varia, 23. maj 2019