2435/545
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 375”. Et par højryggede lænestole af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med lyst stribet uld. Designet 1969. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. (2)
Litteratur: Mobilia nr. 178/79, 1970.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 27. august 2024
Vurdering
Hammerslag