2014/817
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/3”. Bordlampe med hvidlakerede metalskærme, forkromet stander og fod samt trekantet afbryder- og fatningshus af sort kunststof. Designet 1967. Udført hos Louis Poulsen. H. 54. Diam. 45.
Litteratur: “Tænd”, side 204.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
28 bud