2004/526
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Tre-personers sofa med stel af mahogni, betrukket med mønstret møbelstof. Udført hos Frits Henningsen. 1930–40'erne. L. 196.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Manglende/knækket tværpind under bund.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag