1831/1593
Samling skeer og potageske af sølv med violinformede skafter. Potageske mester Sivert Thorsteinsson, 1779; fire skeer af mester Thomas Andreas Westrup, 1785; seks skeer af mester Christian Nielsen Lindbach, 1793; to af mester Christian Jørgensen Westrup, 1791, m.fl. København 18. årh. Vægt 942 gr. L. 20,5 og 36,5 cm. (16)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Varia, 2. august 2018
Vurdering
Hammerslag