900/​140

SJÆLLANDSKE LOV

Hær begynnes then Zelands low paa ræt dansk [...]. Kbh: Mads Vingaard 1576. 2. udg. Optrykt efter Gotfred af Ghemens udgave 1505 med de orig. typer og træsnitsstokke. 4to. 111 bl. Portræt med tydelig fugtskjold, nogle blade med svag fugtskjold. Friblad med ejerinskriptioner. Indb. i samt. blindtrykt hellæderbind over træpermer, med 2 spænder. Bindet er restaureret og med brugsspor. I kassette. Vedlagt transkription af ejerinskriptioner på friblad fra 1593–1780.

Lauritz Nielsen: Dansk bibliografi 1482–1600, #1070

Proveniens: Kirstine Thønnes Sckreders til Oluf, Cantor iflg. exdono påtegning. Rasmus Ibsen. Fra Rasmus Ibsen til J. Sorterup. Eksplaret er således et gaveeksemplar fra Dronningens forvalter på på Gjorslev, bondeplageren Rasmus Ibsen, Frøslevgaard til digteren og præsten Jørgen Sorterup, som almindeligvis var i stærk opposition til Ibsen (flere retssager) - Kriegesraad Plum til sin søn, Nørager 1780 -. S.H. Gyldenfeldt 1821. Senest bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK