2347/812
Kristian S. Vedel (f. 1923, d. 2003)
“Modus”. Lænestol med stel af eg. Løse hynder, ryg og armlæn betrukket med brunt skind. Tegnet 1963. Udført hos Søren Willadsen, Vejen.
Litteratur: Mobilia nr. 103, februar 1964.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 169.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med mindre defekter ved armlæn.
Moderne kunst og design, 21. november 2023
Vurdering
Hammerslag
17 bud