2142/​928

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Kugleformet vase af patineret bronze, vasens munding i firesidet, buende form med fire små, gennembrudte hanke. Sign. monogram Just A., Denmark. Dessin B 111. H. 21.

Indgraveret: “Paasch & Larsen Petersen A/S - Horsens, Danmark. 1875–1948”.

Nogle overfladeridser, mærker og slitage i patinering.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK