2142/928
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Kugleformet vase af patineret bronze, vasens munding i firesidet, buende form med fire små, gennembrudte hanke. Sign. monogram Just A., Denmark. Dessin B 111. H. 21.
Indgraveret: “Paasch & Larsen Petersen A/S - Horsens, Danmark. 1875–1948”.
Nogle overfladeridser, mærker og slitage i patinering.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag