Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Armstol af kirsebærtræ. Sæde betrukket med lys naturskind. Model PP 503. Udført og stemplet hos PP Møbler.
“The Chair/Den runde stol” blev første gang præsenteret på Københavns Snedkerlauges 23. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, den 30. september-16. oktober 1949, i udgaven med flet i sæde og på kopstykke, året efter i denne udgave med polstret sæde. John F. Kennedy og Richard Nixon sad i Wegners Runde Stol eller The Chair, som amerikanerne døbte stolen, i de legendariske tv-dueller under det amerikanske præsidentvalg i 1960.
Litteratur: Grete Jalk[red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 3, s. 98–101 og 140–142.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 108–109.
Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 44–45.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 145.
Fremstår med brugspatina. Stel med ridser og mærker. Skind med pletter, ridser og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 24. juni 2014