917/​564

H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)

Forårsdag i landsbyen med små piger i vejkanten. Sign. H.A. Brendekilde 1917. Olie på lærred. 77×95.

Rester af et udstillingsmærkat på blændrammen.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 737, 2004 nr. 208, afb. s. 91. Bruun Rasmussen auktion 747, 2005 nr. 1027, afb. s. 34.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK