2004/323
Barok skrin af grøn- og rødmalet træ, prydet med initialer og årstal, S.M.B., 1760, gennembrudt beslag af jern. 18. årh. H. 23. L. 39. B. 29.
Defekt hængsel. Revne i træet på bagsiden. Afslag på kant og låg. Fremstår med alders- og brugsslitage. Tre løse fødder medfølger. Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag