Rasmus Christiansen (f. Bjertrup v. Skanderborg 1863, d. København 1940)
“Laoy” og “Adam”. To fremstillinger af heste. Sign. R X Chr. Juni 1920 og 1926. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål hver 22×28,5. (2).
Papiret er gulnet. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. juni 2021
22 bud