2124/766
Henry Kjærnulf, tilskrevet (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Skænk af teak, front med skriveklap og jalousilåger bag hvilke hylder og udtræksbakker. Antageligvis udført hos Nyrup Møbelfabrik. 1950–60'erne. H. 131. B. 159. D. 50.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle manglende hyldeknægte. Den ene jalousilåger kan ikke lukkes helt.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag